התינוק שלי מלוכלך?

9 מאי, 2012

כחלק בלתי נפרד מתהליך הליווי שלי כדולה, מאוד חשוב לי לדבר עם הזוג גם על מה שקורה אחרי הלידה, אבל מיד אחרי. על חבל הטבור, הבונדינג עם התינוק, ההנקה הראשונית, התינוקיה, חיסונים, מוצצים וכמובן האמבטיה – או יותר נכון, הרחצה הראשונית לה זוכים תינוקות בני שעות ספורות. הרבה הורים אפילו לא ערים לשרשרת החיול שתינוקם הקטן עתיד לעבור בתינוקיה. לרוב הם מתבקשים לחתום ולאשר את שרשרת החיול הזו עוד בחדר הלידה, בין הצירים, הכאב, הלחץ והנשימות – ואז דעתם ממילא מוסחת, כושר השיפוט לא במיטבו, והם רוצים רק שיקחו מהם את הדף המעצבן. לכן אנחנו מדברים על הכל לפני, כשהקטן עוד בבטן ולהורים יש אפשרות לבדוק בעצמם, להעמיק, להבין מה נכון להם ומה לא, מה חשוב להם ומה פחות, ובעיקר יש להם את יכולת הבחירה המודעת עבור הילד שלהם.

ומה באמת לגבי האמבטיה? קודם כל, חשוב לזכור במשך כל תשעת חודשי ההיריון, עד ללידה עצמה, מקיפים את התינוק שלנו מים סטרילים. הם מקנים לו את הציפה הנעימה שברחם, מרככים, מעמעמים ומלטפים. הוא בולע אותם, משתין אותם וכן הלאה. מים הם חלק בלתי נפרד מעולמו הזעיר. ואז, בבת אחת, הוא נולד אל היבשה: כאן כבר לא צפים ולגוף פתאום יש משקל. הקולות מתחזקים והאורות לא מעומעמים. יבש כאן וכבר לא ממש חמים.

כשהתינוק נפרד מהמים שברחם ויוצא לאוויר העולם, עוטפת אותו שכבת ורניקס. לא, זה בכלל לא לכלוך: התינוק שלכם נקי. זה החומר הכי משובח, קרם הזנה נדיר וחד פעמי שאין לתינוק הזדמנות שנייה להשיג אותו. טרי טרי, רק היום! זו בעצם שכבה שומנית לבנה שמגנה עליו מפני חיידקים ומזהמים, שומרת על חום גופו, מלחלחת את העור ומזינה אותו ומעניקה לו תכונות אנטי אלרגניות. כמה חבל לשטוף את כל זה מיד במקלחת הראשונה. מה גם, שאת הרחצה בבית החולים מבצע הצוות ולא ההורים: לרוב זה טוש מהיר ומפתיע מתחת לברז, מה שגורם מיידית לבכי.

בעיניי מאוד חשוב שחווית האמבטיה הראשונה תהיה עם ההורים: הכנסה איטית ורגועה למים חמימים, הרבה סבלנות ואהבה, מילים רכות ושירים, והרבה כבוד לגוף הקטן הזה. אמבטיה היא דרך נהדרת להרגיע תינוקות, וחבל לצרוב אותה כחוויה מלחיצה. בואו נזכור שהתינוקות שלנו נולדים נקיים – ותכל'ס, הם לא באמת מתלכלכים בחודשים הראשונים. בעבר הלא רחוק היו מקלחים את התינוקות רק לאחר נשירת גדם הטבור, כמה ימים לאחר הלידה. היום, בגלל האמבטיות היומיומיות, לגדם לוקח הרבה יותר זמן להתייבש ולנשור, וזה גורם להרבה זיהומים מיותרים.

אז בתור הדובדבן על קצף האמבט, אני משתפת אתכם בסרטון מקסים ורטוב שיגרום לכם לרוץ לאמבטיה. תיהנו!

 

תגובה אחת

  1. רונית
    30 בספטמבר 2013

    מרגש ומהמם! בדמעות..
    כל כך שכייף שכתבת על זה(:

    Reply

הוסיפי תגובה