ללדת עם דולה

לידה היא אחת החוויות המשמעותיות והחשובות ביותר שנשים חוות. זו חוויה משנת חיים, פשוטו כמשמעו, והיא עוברת מהר מאוד: בתוך מסגרת זמן שנמדדת בשעות, בוקעים ממך חיים חדשים. ההריון, שהיה חלק ממך תשעה חודשים ארוכים, נגמר בבת אחת, והגוף עובר טלטלה עצומה. פתאום, לא ייאמן, יש כאן ילד חדש, ואַת אמא שלו.

השינויים הקיצוניים האלה הם אתגר אדיר: גם לגוף, שנדרש למאמץ הגדול ביותר שלו — וגם, ובייחוד, לראש. קשה לעכל חוויה דרמטית כל כך, בייחוד כשהיא כל כך מהירה. נשים רבות שמגיעות אליי מספרות שהן מתקשות לוותר על ההריון, על התחושה של החיים שנובטים בך; מטופלות אחרות מרגישות, לפעמים, מבוהלות מהאימהוּת החדשה שלהן; וכולן מסכימות שהלידה עצמה היא חוויה מציפה, עמוסה ברגשות ועוצמתית.

התפקיד שלי כתומכת לידה הוא להכין אותך לרגע הגדול הזה, ולסייע לך לחוות אותו בצורה החיובית ביותר. את יכולה לחשוב עליי כעל אחות גדולה ומנוסה שכבר היתה בחדר הלידה המון פעמים, ויודעת בדיוק למה לצפות, מה יבוא מתי, כיצד כל דבר מרגיש, ומהי המשמעות של כל פרט ופרט. הליווי שלי מכניס ברגעים המבלבלים האלה את הסדר והידע שנדרשים לך כל כך, ומאפשר לך לעבד ולהבין את מה שעובר עלייך.

יותר מזה: מכיוון שאני נטורופתית, אוכל להקל על הכאב שלך במהלך הלידה, ולסייע לך לעבור אותה באופן חלק ככל האפשר. אני אשתמש ברפלקסולוגיה כדי לסייע לך לקדם לידה שנתקעה, איעזר בשמנים ארומטיים על מנת להרגיע ולרענן אותך, אציע לך תמציות באך שיפיגו פחדים וישחררו מחסומים, ואעסה אותך כדי להקל על הכאב ולהעניק לך מגע אישי, מנחם ומרגיע. מחקרים מוכיחים שטיפולי מגע במהלך הלידה מפחיתים את משך הלידה, מקלים על הכאבים ומקטינים את הצורך באלחוש או בהתערבויות כירורגיות.

חשוב לא פחות: אני כאן כדי לסייע לך להתמקד במה שחשוב, ולחסוך ממך את כל הטרדות וההצקות הקטנות שמסביב. אם צריך לבקש משהו מהצוות, אני שם. אם יש לך ספק לגבי הזכויות הרפואיות שלך, אני בקיאה בהן היטב. אם לא נעים לך לומר לאמא שלך שזה לא הרגע ושאת צריכה את השקט שלך, אני אעשה את זה בשבילך. את חופשייה לנשום, להתפקס ולעבור את הלידה שלך כמו שתכננת מראש.

כשמדובר בלידה שנייה, הנוכחות של דולה יכולה להיות חוויה מתקנת משמעותית. אני פוגשת יותר ויותר נשים שעברו את הלידה הראשונה שלהן ללא דולה, וחוו לידה קשה וטראומתית. חבל לסחוב מטען מצער שכזה, וחבל עוד יותר להגיע איתו ללידות הבאות. אשמח לעזור לך לעבד את הלידה הקודמת, להבין מול אילו פחדים וזכרונות את מתמודדת, ואז לבנות ולממש יחד חוויית לידה חדשה. אני מבטיחה לעשות הכול ולהיות שם בשבילך על מנת שהלידות הבאות שלך יהיו טובות ומעצימות, ויאפשרו לך לצמוח כאישה וכאם.
.

שורה ארוכה של מחקרים מדעיים מוכיחה:
לידה עם דולה היא קלה יותר, פשוטה יותר ובריאה יותר לאם ולתינוק

  • פחות כאבים: נשים שילדו בליווי דולה מדווחות על לידה פחות קשה וכואבת, יותר מאשר נשים שילדו ללא דולה, אפילו כשהאחרונות ילדו עם בני זוגן (למחקר)
  • פחות התערבויות כירורגיות: בלידות עם דולה יש שיעור נמוך משמעותית של ניתוחים קיסריים, לידות ואקום או לידות מלקחיים (למחקרים: 123)
  • פחות התערבויות תרופתיות: נשים שיולדות בעזרת דולה נזקקות פחות להרדמה אפידורלית, ונזקקות פחות לחומרי זירוז כמו פיטוצין (למחקר)
  • לידה מהירה יותר: לידות בליווי דולה הן קצרות יותר במידה משמעותית (למחקרים: 12)
  • לידה טובה יותר: יולדות שנעזרו בדולה דיווחו על חוויית לידה חיובית יותר, בייחוד בהיבטים של התמיכה שלהּ זכו במהלך הלידה, הטיפול האישי, הלידה במחיצת מישהי מנוסה, והתמיכה שקיבלו בני זוגן (למחקר)
  • החלמה מהירה יותר לתינוק: ההתאוששות של תינוקות שנולדו בליווי דולה מהירה יותר (למחקר)
  • החלמה מהירה יותר לאם: נשים שילדו בעזרת דולה מדממות פחות לאחר הלידה (למחקר)
  • פחות דיכאון לאחר לידה: נשים שילדו עם דולה מדווחות על שיעור נמוך יותר של דיכאון לאחר לידה (למחקר)
  • בסיס טוב יותר להורות: לנשים שילדו בעזרת דולה יש סיכוי גבוה יותר להצליח בהנקה ולהתמיד בה (למחקרים: 12)

 

הלו הלו אבא

ההיסטוריה של הלידה האנושית מתחילה לפני — קחו אוויר — 200 אלף שנה. לאורך כמעט כל הזמן הזה, גברים נשארו מחוץ למעגל הלידה. נשים ילדו בינן לבין עצמן. רק ב־30 השנים האחרונות (מאית האחוז מההיסטוריה!) החלו גברים להיכנס לחדר הלידה ולתפוס את מקומם כחלק מהותי ברגע הזה, של הגעת הצאצא שלהם לעולם.

התהליך הזה, החשוב כל כך גם לגברים וגם לנשים, הוא לפיכך צעיר מאוד ועדיין מתגבש. גברים עדיין מעצבים ולומדים את התפקיד שהם ממלאים בלידה. לכל אב לעתיד חשוב לתמוך בזוגתו ובילד הנולד, אבל רבים מהם אינם בטוחים כיצד לעשות זאת. זה טבעי ומובן.

בשביל זה אני כאן: כדי להראות לך, אבא, איך אתה יכול לקחת חלק פעיל וחיוני בלידה, ולתת לזוגתך את הכוחות ואת האהבה שלהם היא זקוקה כל כך ברגעים הלא פשוטים האלה. אני אראה לך כיצד לסייע לזוגתך לעבור את הצירים, וכיצד תוכל להקל על כאביה. אני שם גם כדי לאפשר לך רגעי מנוחה והתאווררות בבית החולים, להסביר לך מה עובר על זוגתך ממש ברגע שזה קורה, ולהזכיר לך איך תכננתם ללדת, ומה אתה יכול לעשות בשביל להגשים את החלום המשותף הזה.

אני שם כדי לאפשר לשניכם חוויית לידה מעצימה עם כמה שפחות רגעי לחץ וחרדה. ואני גם אדע מתי לקחת צעד אחורה, ולתת לשניכם את השקט והאינטימיות הדרושים ללידה רכה וטובה.

 

יחידניות, לסביות והומואים

משפחה היא משפחה, ולא משנה מאיזה מודל היא: להט"בי או סטרייטי, חד־הורי או דו־הורי, הורים נשואים או לא וכן הלאה. כל עוד אתם מרגישים בנוח עם עצמכם ועם ההורות המתהווה שלכם, אתם יכולים להיות בטוחים שהרגשת הנינוחות תלווה גם את העבודה המשותפת שלנו.

חלק מהנינוחות הזו נובעת מכך שאני קשובה לצרכים השונים של כל משפחה ומשפחה. פעמים רבות, לזוגות לסביות והומואים ולאימהות יחידניות יש תהיות ודרישות שייחודיות להם ולהן.

אימהות יחידניות מתמודדות באומץ עם תחושת בדידות: הן עוברות את ההריון ללא תמיכה זוגית, ונזקקות — יותר מכל אם אחרת — לתחושת שותפות ויחד. בלידות כאלה, הקירבה שנוצרת בין היולדת היחידנית לדולה היא אינטימית ומרגשת במיוחד, ודורשת ממני כדולה התמסרות יתרה שתגרום לאם להרגיש בטוחה ונתמכת. אחרי הלידה, בבית החולים ובבית, אמשיך ללוות אותך, להדריך, וגם לאפשר לך לפנות כמה רגעים לעצמך.

לסביות רבות חוששות שדווקא בחדר הלידה, כשיזדקקו לאינטימיות, הן לא ירגישו משוחררות, אם בגלל הצורך להסביר שוב ושוב ש"זו בת הזוג שלי, לא סתם חברה", ואם בגלל יחס מאולץ ולא־טבעי של הצוות הרפואי. במקרה כזה, היעזרות בדולה מפנה לזוג ראש שקט: אני אספק את התווך, ה"שמיכה" שתעמעם את העולם שבחוץ, ותעזור לכן להתמקד בעצמכן ובלידה שלכן.

במקרה של זוג הומואים העניין הוא פחות חדר לידה, ויותר ההכנה להורות הראשונית והתמיכה בה: אם נעזרים באם יולדת, מה עושים בשעת הלידה? אם מביאים ילד או ילדה שנולדו בחו"ל, איך נערכים לנסיעה? וכשסוף־סוף חובקים ילד, איך מאכילים־מחתלים־רוחצים־מלבישים־מחזיקים־מרדימים ועושים את כל הדברים האלה, שנדמה שלאימהות הם באים באופן טבעי?

זה המקום להזמין כל אחת ואחד מכם ליצור איתי קשר בכל שלב של ההריון (ואפילו קודם). אשמח לעזור לכם, ללוות, לתת עצה, להכין ללידה ולתמוך בכן במהלכה, לסייע בבניית שגרה חדשה, לעזור בגיוס המשפחה והחברים ליצירת רשת תמיכה חזקה ונחוצה, ללוות לבדיקות וטיפת חלב, ולהיות איתכם כשתרגישו צורך לא להיות לבד.