עיסוי נשים הרות

אני מוכנה להתערב שממש עכשיו, בזמן שאת קוראת את המילים האלה, כואב לך הגב התחתון. זה לא מפתיע: הרחם שלך גדל, מותח את שרירי הבטן, ומאלץ אותך לאמץ את שרירי הגב. במקביל, הרצועות שמחברות בין עצמות האגן שלך מתרככות, כדי לאפשר לאגן להיות גמיש יותר במהלך הלידה. את התוצאות את כבר מרגישה היטב — בעיקר בלילה, אז את גם משתגעת מהבצקת בקרסוליים. אם אין לך מזל, קצת אחרי שאת נרדמת השרירים בשוק שלך מתכווצים. אאוץ'.

ככה זה: ההריון הוא תקופה של שינויים פיזיולוגיים מהירים ומרחיקי לכת, שגובים מחיר מהגוף. למרבה המזל, אני יודעת בדיוק מה לעשות כדי להקל עלייך: העיסוי שלי יעזור לך לפרק את העומסים החדשים שמצטברים בגוף, ישחרר שרירים תפוסים ונוקשים, יזרים דם וחמצן לאיברים (גם לרחם ולעוּבּרון שבתוכו), יניע את נוזלי הלימפה וישחרר הורמונים מרגיעים ומפיגי כאב. באופן זה הוא יעודד את הגוף להגיע למנוחה ולהרפיה עמוקות יותר, שלהן את כל כך זקוקה — וכשהגוף יהיה נינוח יותר תרגישי הקלה מיידית לא רק מכאבי הגב, אלא גם מהתשישות ומהמתח הכלליים.

וזה עוד לא הכל: העיסוי גם יכין את גופך ללידה טובה ובריאה יותר. שורה ארוכה של מחקרים מוכיחים שעיסוי בזמן ההריון מפחית את הסיכויים ללידה מוקדמת, מקל על כאבי הצירים, מפחית מתח וחרדה בלידה, ומפחית את הסיכויים לסיבוכים בלידה ומיד לאחריה. תאמיני או לא, אפילו העובר שלך ייהנה: קרוב לוודאי שתרגישי את התנועות המתענגות שלו כבר במהלך העיסוי עצמו. טוב לך, טוב לו — רווח נקי לכולם.

רפלקסולוגיה לנשים הרות

הרפלקסולוגיה היא כלי טיפולי נוסף שיעיל מאוד בנשים הרות, בייחוד בחודשי ההריון המתקדמים. הטיפול הרפלקסולוגי הוא למעשה עיסוי של נקודות מפתח בכפות הרגליים, שמשפיע על הגוף כולו ומאפשר להשיג השפעה ישירה על מערכות העצבים, הדם, הנשימה והלימפה — כולן מערכות שקשה מאוד לתמרן ללא התערבות רפואית.

במהלך לימודי הנטורופתיה עברתי התמחות מיוחדת ברפלקסולוגיה לטיפול בפריון, הריון ולידה, התמחות שאני מיישמת עם רבות מהמטופלות שלי בתוצאות מצוינות. הטיפול הרפלקסולוגי יעיל בהקלת בעיות עיכול כמו בחילות וצרבות, בהפחתת כאבי ראש וגב, ובשחרור מתח וחרדה. הוא גם מאפשר לעבוד מרחוק על כאבים באיזורים הסמוכים לרחם, שקשה לטפל בהם בעיסוי רגיל.

אחת ההצלחות הגדולות ביותר של הרפלקסולוגיה היא בהשראת לידה — התנעה ראשונית של הצירים שיובילו ללידה. קרוב לודאי שגם את שמעת על חברות שקידמו בדרך זו את הלידה שלהן, ובכך חסכו מעצמן התערבות רפואית באמצעות פיטוצין, שעלולה להיות כואבת מאוד (ולאחרונה אף נחשדת כמזיקה להתפתחותו הנוירולוגית של התינוק). הרפלקסולוגיה תבוא לעזרתנו גם בחדר הלידה, תעזור לקדם לידה שנתקעת או צירים לא סדירים, וגם תרגיע ותנחם ברגעים הקשים.

טיפול לאחר הלידה

אחרי הלידה, הגוף חוזר לעצמו ובונה את עצמו מחדש. התהליך הזה, שנמשך שלושה־ארבעה חודשים (ולפעמים יותר), כרוך בקשיים משלו: השרירים שהתאמצו כל כך עדיין כואבים, הרחם מתכווץ לגודלו המקורי, רצפת האגן משתקמת, והרצועות בכל הגוף מאבדות את האלסטיות העודפת ומחזירות את העצמות למקומן המקורי, בעיקר באגן. לקשיים הללו מתווסף עכשיו קושי חדש: שרירי הצוואר והגב העליון, שעדיין לא הסתגלו לנשיאת התינוק ולתנוחות ההנקה, קשים וכואבים.

גם על הקשיים האלה נעבוד יחד באמצעות טיפולי מגע: בעיסוי יסודי נחזיר ונשקם את טונוס השרירים, נביא הקלה רבה לצוואר ולגב התפוסים, ונכניס אותך לרגיעה עמוקה ומרפאת. בטיפול רפלקסולוגי תומך נביא לאיזון של מערכות הגוף, נחזק את איזור האגן, רצפת האגן והרחם, נאזן את המערכת ההורמונלית ונתמוך בהנקה. השילוב בין שני הטיפולים האלו יביא למיקסום של ריפוי ותחושה טובה, שתסייע לך להתמודד עם השינויים הפיזיים והמנטליים שאת עוברת.